Το πόσο αγαπώ τα μαξιλάρια στην διακόσμηση είμαι σίγουρη πως το έχεις καταλάβει γι αυτό και φτιάχνω με κάθε ευκαιρία διακοσμητικές θήκες γι αυτά.
Σου μάζεψα λοιπόν εδώ όλα τα μαξιλάρια που έχω φτιάξει για το σπίτι μου (φυσικά έχω φτιάξει πολύ περισσότερα αλλά δεν τα έχω φωτογραφίσει) από απλά υλικά και ελπίζω κάτι να σου αρέσει και να το φτιάξεις κι εσύ.
Τα διακοσμητικά μαξιλάρια δεν είναι για να τα υποτιμάμε γιατί σε αυτά στηρίζεται όλη η διακόσμηση και το στυλ ενός σπιτιού.
Σκέψου πόσο πολλούς συνδυασμούς μπορείς να κάνεις με τη βοήθεια ενός μικρού μαξιλαριού. Πόσο ενδιαφέρον μπορεί να αποκτήσει ένας μονόχρωμος χώρος αν “πετάξεις” ένα ιδιαίτερο μαξιλάρι στον καναπέ ή την πολυθρόνα. Ακόμα κι αν έχεις βαρεθεί την εικόνα του σπιτιού σου, αγοράζοντας καινούρια μαξιλάρια θα δεις τεράστια αλλαγή και ανανέωση.
Πάνω από κάθε φωτογραφία θα βρεις τον σύνδεσμο που θα σε πηγαίνει στην αντίστοιχη κατασκευή. Εκεί υπάρχουν οδηγίες βήμα-βήμα για το πως μπορείς να φτιάξεις ότι σου αρέσει.
Ξεκινάω με Χριστουγεννιάτικα μαξιλάρια μιας και είναι ακόμη επίκαιρα. Μπορείς να τα φτιάξεις και να τα έχεις έτοιμα για τις επόμενες γιορτές ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ιδέα και να βάλεις πάνω τους ότι μοτίβο αρέσει σε εσένα!
Αυτά τα λευκά μαξιλάρια που βλέπεις παρακάτω έγιναν πάλι για Χριστουγεννιάτικη διακόσμηση αλλά τα χρησιμοποιώ κατά την διάρκεια όλου του χειμώνα λόγω της “χιονάτης” εμφάνισης τους.
Τι εννοείς δεν ξέρεις να ζωγραφίζεις; Ούτε εγώ ξέρω!!! Υπάρχει κόλπο που μόλις διαβάσεις την ανάρτηση θα δεις πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις θήκες μαξιλαριών σαν να είναι ζωγραφισμένες!
Τι εννοείς πως ένα πατάκι μπάνιου είναι μόνο για το μπάνιο; Εγώ σου λέω πως άνετα μπορεί να στολίσει μία μονόχρωμη θήκη μαξιλαριού και να σου δώσει τέλειο αποτέλεσμα!
Αυτές ήταν κάποιες δικές μου ιδέες για διακοσμητικές θήκες μαξιλαριών diy. Απλά υλικά, απλές κατασκευές και λίγο περισσότερη φαντασία και όλα γίνονται!
Όταν τις διαβάσεις πες μου και ποια σου άρεσε περισσότερο ε;
Και τώρα πάμε να δούμε πότε δημοσιεύουν τα υπόλοιπα κορίτσια της ομάδας. Είμαι σίγουρη πως έχουν να μας προτείνουν πανέμορφες ιδέες για την χρήση των μαξιλαριών στο σπίτι μας.
Χριστίνα από Art Decoration & Crafting ………………………………….. 14/01/2019
Λαμπρινή από Lamprouka …………………………………………………… 15/01/2019
Κατερίνα & Λένα από VioletMimosa ………………………………………. 16/01/2019
Welcome and hello everyone! I’m Christina Makri, -better known around the blogosphere as Art Decoration Crafting. I’m a self-professed incurable DIYer who loves to paint and design anything from small crafts to large spaces. I’m delighted to make my space as beautiful as I can for me and my family.
Τα έχω θαυμάσει όλα όσα έχεις κάνει Χριστίνα μου γιατί κι εγώ τα λατρεύω πολύ . Πάντα θα βρω ένα καινούργιο σχέδιο για να κάνω . Περιμένω να δω τί θα κάνουν και οι άλλες φίλες. Να είσαι καλά και φιλάκια πολλά
Love your pillow ideas Christina. THe ones you made from old shirts and the other one with tea towels are my favs. And the bath mat one is so unique. I would never have thought of that
Και εγώ αγαπώ πολύ τα μαξιλάρια και να φτιάχνω διαφορετικά κάθε φορά αλλά εσύ έχεις φτιάξει τόοοσα πολλά!!!Θα ξεχωρίσω αυτά με τις πετσέτες φαγητού!Πολλή καλή ιδέα και θα την έχω στο μυαλό μου για όταν βρω ωραίες και μεγάλες πετσέτες!
Για σένα Λαμπρινή μου που ξέρεις να ράβεις με ραπτομηχανή είναι παιχνιδάκι… οι ιδιαίτερες πετσέτες φαγητού είναι τέλειες για διακοσμητικές θήκες μαξιλαριών!
Έχω γράψει δύο φορές το μήνυμα και τις δύο φορές μου σβήστηκε από βλακεία δική μου. Εδώ όμως επιμένω. Λοιπόν είμαι πολύ καλή μαθήτρια και τα θυμάμαι όλα!!! 😉 Βέβαια ξεχωρίζω εκείνα τα ροζ φούξια με την τρέσα και τα άσπρα τα χιονισμένα. Είναι αγαπημένα!!!
Υπέροχες δημιουργίες Χριστίνα μου! Ειδικά τα λευκά τα χιονισμένα τα έχω λατρέψει από τότε που τα ανέβασες! Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και πολλά χαμόγελα!
Ουαου Χριστίνα! Έχεις κανει παααρα πολλα! Εννοείται τα αγαπημένα μου ειναι τα τελευταία απο πατακι μπάνιου!
Ναι έτσι είναι… έχω κάνει πολύ περισσότερα γιατί τα μαξιλάρια τα θεωρώ το Νο1 εργαλείο για την ανανέωση ενός χώρου!
Τα έχω θαυμάσει όλα όσα έχεις κάνει Χριστίνα μου γιατί κι εγώ τα λατρεύω πολύ .
Πάντα θα βρω ένα καινούργιο σχέδιο για να κάνω .
Περιμένω να δω τί θα κάνουν και οι άλλες φίλες.
Να είσαι καλά και φιλάκια πολλά
Ευχαριστώ Ρένα μου… έτσι κι εγώ νομίζω πως οι ιδέες για μαξιλάρια δεν έχουν τελειωμό. Φιλιά κι από εμένα!
Love your pillow ideas Christina. THe ones you made from old shirts and the other one with tea towels are my favs. And the bath mat one is so unique. I would never have thought of that
Thank you Michelle… old shirts always are perfect material for pillows!
Εγώ πάλι δεν ξέρω ποια ξεχωρίζω! Νομίζω πως όλα είναι υπέροχα και ιδιαίτερα,όπως πάντα Χριστινάκι!
Εσύ και ο καλός σου λόγος Κική μου!!! Σ ευχαριστώ πολύ!
Και εγώ αγαπώ πολύ τα μαξιλάρια και να φτιάχνω διαφορετικά κάθε φορά αλλά εσύ έχεις φτιάξει τόοοσα πολλά!!!Θα ξεχωρίσω αυτά με τις πετσέτες φαγητού!Πολλή καλή ιδέα και θα την έχω στο μυαλό μου για όταν βρω ωραίες και μεγάλες πετσέτες!
Για σένα Λαμπρινή μου που ξέρεις να ράβεις με ραπτομηχανή είναι παιχνιδάκι… οι ιδιαίτερες πετσέτες φαγητού είναι τέλειες για διακοσμητικές θήκες μαξιλαριών!
Πανεμορφα ολα Χριστίνα μου! Δεν ξερω ποιο να ξεχωρίσω!! Υπεροχες ιδέες!!
Καλη χρονια σου εύχομαι!! Φιλάκια!!
Ευχαριστώ Δήμητρα μου, Καλή Χρονιά και σε σένα. Φιλιά!
Πολύ όμορφα τα μαξιλαράκια σου και πόσες ιδέες μαζεμένες μπράβο!
Ευχαριστώ Νατάσα μου, νάσαι καλά!
Φανταστικές ιδέες και απλές! Μπράβο!!
Ευχαριστώ πολύ Δώρα και για την επίσκεψη και για το σχόλιο!
Sad to hear that you will no longer be hosting but I understand..
Hugs,
Deb
I am sad too Debbie but I had to take some decisions for the new year! Hugs
Έχω γράψει δύο φορές το μήνυμα και τις δύο φορές μου σβήστηκε από βλακεία δική μου. Εδώ όμως επιμένω. Λοιπόν είμαι πολύ καλή μαθήτρια και τα θυμάμαι όλα!!! 😉 Βέβαια ξεχωρίζω εκείνα τα ροζ φούξια με την τρέσα και τα άσπρα τα χιονισμένα. Είναι αγαπημένα!!!
Χαχαχαχχαχαχαχ σιγά για ένα μήνυμα κάνεις έτσι??? Εγώ με μιας έσβησα 11 ολόκληρες αναρτήσεις… Τα χιονισμένα είναι και δικά μου αγαπημένα
Υπέροχες δημιουργίες Χριστίνα μου! Ειδικά τα λευκά τα χιονισμένα τα έχω λατρέψει από τότε που τα ανέβασες! Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και πολλά χαμόγελα!
Ευχαριστώ Κατερίνα μου, νάσαι καλά!
I love all the pretty pillows!! Thanks so much for stopping by!! And for taking the time to leave such a sweet comment!
Hugs,
Debbie
You are always so kind and sweet Debbie. Thank you for your comment! Hugs