Οι μεταλλικές λάμψεις και αποχρώσεις όπως το ασημί, το χρυσό, το χάλκινο ή το μπρονζέ κάνουν δυναμική επιστροφή στην εσωτερική διακόσμηση. Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα γίνονται το κεντρικό στοιχείο που γύρω του στήνεται ο υπόλοιπος χώρος.
Καιρό έχουμε να τα πούμε αλλά λίγο οι διακοπές του Αυγούστου λίγο που ακόμη βρίσκομαι στο νησί για δουλειά αλλά και μπάνια δεν έμεινε χρόνος για κατασκευές.
Είμαι βλέπεις και μακριά από το βασίλειο μου, το εργαστήριο. Η μελέτη όμως για αυτό που αγαπάω και μου αρέσει να κάνω, τις κατασκευές και την διακόσμηση δεν σταματάει ποτέ. Και αυτό που βλέπω να “φοριέται” πολύ τελευταία είναι το ανακάτεμα διαφορετικών μεταλλικών στοιχείων στην διακόσμηση των εσωτερικών χώρων.
Φυσικά αυτό σε ενδιαφέρει αν είσαι φαν των μεταλλικών λάμψεων γιατί αν είσαι του άλλου στρατοπέδου του μίνιμαλ και του απλού μάλλον που κάτι τέτοιο σε αφήνει παγερά αδιάφορο ή και μπορεί να σου προκαλεί και άσχημα συναισθήματα όσον αφορά την αισθητική των χώρων.
Αν μπορέσεις όμως να τα συνδυάσεις και τα δύο δηλαδή και να προσθέσεις στον χώρο σου την λάμψη που δίνουν τα διάφορα μεταλλικά στοιχεία αλλά και να τα κρατήσεις σε “χαμηλούς τόνους”, είναι το ιδανικότερο!
Μεταλλικές λάμψεις παντού αλλά με μέτρο!
Την συζήτηση αυτή την κάναμε πριν από καιρό και με μια φίλη blogger που μου έλεγε πως θέλει να συνδυάσει χάλκινα στοιχεία με ασήμι και φυσικά λίγο χρυσό για τα Χριστούγεννα. Αυτή ονειρεύεται Χριστούγεννα όλον τον χρόνο, και της έλεγα πως άφοβα μπορεί να το κάνει, το κάνουμε άλλωστε πολύ συχνά και στα κοσμήματα.
Μη μου πείτε πως δεν θυμάστε πόσο της μόδας ήταν πριν μερικά χρόνια τα ασημόχρυσα κοσμήματα. Ή την περίφημη βέρα Cartier που τόσο πολύ φορέθηκε περασμένες δεκαετίες και ακόμη φοριέται.
Ένα παρόμοιο σκηνικό κι εδώ μόνο που εδώ έχουμε και την προσθήκη μαύρων μεταλλικών λεπτομερειών.
Θα μπορούσες ποτέ να φανταστείς ότι μπορείς να βάλεις τόσο κοντά δύο τόσο διαφορετικά φωτιστικά και ως προς το μέταλλο αλλά και ως προς το στυλ; Για μένα αυτό είναι η επιτυχία στην διακόσμηση αλλά και σε όλες τις μεταμορφώσεις, το αναπάντεχο και όχι το αναμενόμενο!
Έχεις λοιπόν μια σύγχρονη, μοντέρνα κουζίνα με ανοξείδωτα στοιχεία και θέλεις να της δώσεις λίγο ενδιαφέρον για να ξεφύγει από το εκθεσιακό ύφος. Προσθέτεις έναν vintage χρυσό πολυέλαιο με κρύσταλλα και νομίζω πως πέτυχες τον στόχο σου.
Τα ζεστά μέταλλα όπως ο χρυσός, ο μπρούτζος και ο χαλκός ταιριάζουν γάντι με γήινες αποχρώσεις σε έπιπλα και υφάσματα.
Νομίζω οι δύο φωτογραφίες που ακολουθούν αποτελούν εξαιρετικό δείγμα mix & match όχι μόνο ως προς τα μέταλλα που χρησιμοποιούνται αλλά και στην επιλογή διαφορετικών στυλ και εποχών στα έπιπλα.
Δες πόσο όμορφα συνδυάζεται η μοντέρνα καρέκλα από νίκελ με τον μπρούτζινο καθρέφτη και τα φωτιστικά.
Μερικά φωτογραφικά παραδείγματα ως προς την επιλογή και συνδυασμό διακοσμητικών με διαφορετικές μεταλλικές λάμψεις ίσως πείσουν και τους πιο δύσπιστους
Εδώ δεσπόζει ένας μεγάλος μπρούτζινος καθρέφτης που πλαισιώνεται με χρυσά και ασημένια στοιχεία.
Ένα παλιό μεταλλικό κύπελλο ανθοδοχείο στέκει άφοβα δίπλα σε χρυσούς ανανάδες…
… Ή μια ασημένια βάση για το κέικ προβάλλεται εξαιρετικά δίπλα στα χάλκινα ποτήρια.
Εκεί βέβαια που ο συνδυασμός διαφορετικών μεταλλικών λάμψεων απογειώνεται είναι στον Χριστουγεννιάτικο στολισμό.
Νομίζω πως μετά από όλες αυτές τις εικόνες σε έπεισα να το σκεφτείς ε; Ή μήπως κιόλας το έχεις κάνει;
Να έχετε μια υπέροχη λαμπερή ημέρα και εβδομάδα!
Σου άρεσε το άρθρο; Για ακόμα περισσότερα παρόμοια άρθρα:
Κάνε εγγραφή στο Google News.
Κάνε subscribe στο YouTube.
Ακολούθησε μας στο Facebook.
Ακολούθησε μας στο Twitter.
Πολυ ωραίες εικόνες Χριστινα μου. Τα μεταλλικά ειναι ένας εύκολος τρόπος να προσθέσουμε λαμψη στο χώρο μας. Και εσύ είσαι η πρώτη σε αυτό με τις δημιουργίες σου.
Σ ευχαριστώ Μαίρη μου… ναι είναι αλήθεια τις λατρεύω τις μεταλλικές λάμψεις στην διακόσμηση του σπιτιού!
Υπέροχες φωτογραφίες-προτάσεις σου δίνουν έμπνευση για διακόσμηση. Ναι έχω συνδυάσει αρκετές φορές διαφορετικά μέταλλα με τον φόβο πως ίσως δεν είναι σωστό αλλά το έκανα. Τώρα ξέρω!!! Φιλιά και καλή εβδομάδα, Ιωάννα Βλαχάκη
Είναι σωστό Ιωάννα αρκεί να μην το παρακάνουμε. Παν μέτρον άριστον!!!
Είμαι με κοσμο και γελάω μόνη μου.
Τελικά ίσως να είσαι η χαμένη μου αδερφή.. Χαχαχαχα. Τα υπόλοιπα θα στα πω τηλεφωνικά. Φιλία πολλά.
Χαχαχχαχαχχαχαχαχ μας χώρισαν όταν γεννηθήκαμε… με συμφέρει να είμαστε δίδυμες γιατί είσαι μικρότερη και έτσι μικραίνω κι εγώ! Φιλάκια πολλά!
Mix & match στα μέταλλα… δεν το περίμενα αλλά βγάζει πολύ αρμονικό αποτέλεσμα!
Να είσαι καλά Χριστίνα που μας διαφωτίζεις με τέλεια παραδείγματα!
Χαίρομαι Κατερίνα μου που σου αρέσει. Στις σωστές δόσεις πράγματι το αποτέλεσμα είναι τέλειο!!!
Τι ωραία θέματα, τι ωραίες ιδέες και τι ωραίες φωτογραφίες !!!!
Καλή εβδομάδα Χριστίνα!!!
Σ ευχαριστώ πολύ Άρη μου για τα καλά σου λόγια!
Απίθανες φωτογραφίες για ιδέες διαφορετικές από τις συνηθισμένες!Μπράβο βρε Χριστίνα!!
Σ ευχαριστώ πολύ Λίλια μου!
Πολύ ωραίες ιδέες και πρωτότυπες!!!
Δεν είμαι και πολύ του μέταλλου αλλα ότι είδα μου άρεσε πολύ
Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού Χριστίνα μου
Ευχαριστώ πολύ Μαρία. Σε μικρές δόσεις δίνει λάμψη και στους πιο μουντούς χώρους!
Αυτά που μας έδειξες νομίζω πως είναι απίθανα!
Και πού καταλήγουμε? Χριστούγεννα παντού και για πάντα! (Τί? όχι?!)
😉
Χαχχαχαχαχχαχαχ εσύ πας ζευγάρι με την άλλη από την Κύπρο… ονόματα δεν λέμε 🙂
τι όμορφοι συνδυασμοί!η αλήθεια είναι ότι πάντα δειλιάζω στο mix & match παρόλο που μου αρεσει τοσο….
Να μη το σκέφτεσαι… είμαι σίγουρη πως αν το επιχειρήσεις θα βγει άκρως πετυχημένο!
Μια τέτοια κουζίνα σαν την πρώτη φωτογραφία είναι στα άμεσα σχέδια μου. Εξαιρετικές προτάσεις όπως πάντα Χριστινάκι μου, φιλάκια, Μαρίνα από Βέλγιο
Και στα δικά μου σχέδια είναι Μαρίνα μου εδώ και πολλά χρόνια… φιλιά κι από εμένα!
Φοβερές φωτογραφίες!!!!!!! Χριστίνα με ξεσηκώνεις!!!!!! Τί να πώ … εγώ έλειψα για καιρό, αν και επισκεπτόμουν το μπλογκοσπιτάκι σου αλλά πάντα στα γρήγορα, αλλά οι εικόνες που μας δείχνεις πάντα με ξετρελλαίνουν!!! Λατρεύω την αισθητική σου και το ξέρεις!!!! Τί να πρωτοθαυμάσω… τις κουζίνες (ειδικά την πρώτη), τα σαλόνια ή το κέικ και τις χριστουγεννιάτικες διακοσμήσεις! Για μια ακόμα φορά με κάνεις να ονειρεύομαι!!!
Πολλά πολλά φιλιά!!
Χαίρομαι τόσο πολύ με το σχόλιο σου αγαπημένη μου Κική και σ ευχαριστώ από καρδιάς! Φιλιά και καλό μήνα!
Χριστίνα μου υπέροχες οι φωτογραφίες και οι ιδέες που μας δίνεις! Μου αρέσει και μένα η λάμψη που δίνει το μέταλλο στη διακόσμηση, αλλά έχω κρυμμένα στα ντουλάπια κάποια αντικείμενα επειδή δεν ήξερα πως να τα συνδυάσω. Τώρα θα το προσπαθήσω. Αχ, μας ξεσηκώνεις με τα Χριστουγενιάτικα! Τέλεια! Πολλά πολλά φιλάκια!
Να το προσπαθήσεις Θάλεια μου με μέτρο πάντα και νομίζω πως το αποτέλεσμα θα σε ενθουσιάσει!
Χριστινα μου πολύ ωραίες προτασεις απο παραμυθενιους χωρους!
Καλη συνεχεια στις διακοπες σας
Φιλια πολλα
Ευχαριστώ Αριάδνη μου… κι εγώ θεωρώ πως είναι πράγματι πανέμορφοι οι χώροι των φωτογραφιών. Φιλάκια!
Καλό μήνα!!!
Βρε Χριστίνα τι τέλεια ανάρτηση; Ότι πρέπει για μια ανανέωση. Το σπίτι μου είναι γεμάτο από λευκά, μαύρα και γυάλινα έπιπλα με ασημένιες λεπτομέρειες. Είχα σκοπό να εντάξω λίγο χρυσό αλλά με τίποτα χάλκινο. Γενικά συχαινόμουν οτιδήποτε μπρούτζινο, χάλκινο ή ροζ-χρυσό… μέχρι να παρατηρήσω τις εικόνες σου πιο πάνω! Οι πρώτες 2 κουζίνες… έρωτας!
Αγαπημένη χαίρομαι όταν ακούω επαίνους από εσένα! Το σπίτι σου μάλλον που θα ζηλέψω πολύ αν μας το δείξεις κάποια στιγμή.. Πραγματικά οι δύο πρώτες κουζίνες είναι όνειρο ζωής για τις γυναίκες!
Χριστινάκι μου, καλό μήνα!!!Τι ωραία που παρατείνεις τις διακοπούλες σου και δίνεις λίγο ακόμα χρόνο στο γλυκό καλοκαιράκι!!! Η ανάρτησή σου έχει κάτι από το σπίτι μου, οπότε την ρούφήξα με τεράστιο ενδιαφέρον!!! υπέροχη όπως πάντα και άκρως κατατοπιστική!!! Καλή επιστροφή να έχεις, σε περιμένουμε πώς και πως!!! Φιλιά πολλά!!!
Σ ευχαριστώ Κική μου για τα πάντα καλά σου λόγια και χαίρομαι που σε βοήθησα λιγάκι. Φιλιά κι από εμένα!
Σε φαντάζομαι να γράφεις την ανάρτηση και ταυτόχρονα να τριβελίζεις το μυαλό σου με νέες μεταλλικές εφαρμογές!!!
Ακριβώς Τόνια! Έχω στο μυαλό μου κάποια πράγματα με λάμψη που θέλω να φτιάξω 🙂
Λατρεύω τα μεταλλικά στοιχεία στη διακόσμηση, στα αξεσουαρ, παντού! Οι φωτογραφίες που μας δείχνεις είναι όλες ονειρικές, φοβερή έμπνευση!
Το ξέρω Ντίνα μου ότι τα λατρεύεις, φαίνεται και από τις κατασκευές σου. Είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο 🙂
Υπέροχο άρθρο και υπερτελειες φωτογραφίες!!
Πολύ όμορφες ιδέες και υπέροχες φωτογραφίες!!
Ευχαριστώ Μαριάννα, νάσαι καλά!
Υπέροχο άρθρο και υπερτελειες φωτογραφίες!!
Σ ευχαριστώ πολύ Μαρτίνα!
Τελευταια εχω λατρεψει τις μπρονζε αποχρωσεις σε επιπλα και φωτιστκα!
https://beautyfollower.blogspot.gr/
Είναι τόσο ζεστό χρώμα!